top of page
Keresés

Mit tegyél, ha hasfájós a kéthetes kisbabád?

Szerző képe: Molnár ZsókaMolnár Zsóka

Az újszülött érkezése csodálatos egy család életében, ugyanakkor kihívásokkal teli időszak. Az egyik leggyakoribb probléma, amivel a szülők ilyenkor szembesülnek, az a csecsemőkori hasfájás, kólika (a babák kb. 40%-a hasfájós). Szóval, ha a te kisbabád is ezzel küzd, tudd, hogy közel sem vagytok vele egyedül.


A feszes, puffadt has is a hasfájás jele. A kisbaba hasa tele van levegővel, amitől nem tud megszabadulni.
A feszes, puffadt has is a hasfájás jele. A kisbaba hasa tele van levegővel, amitől nem tud megszabadulni.

Rengeteg szülő találkozik ugyanezzel a problémával, és mindannyian tanácstalanok, amíg megfelelő segítséget nem kapnak. Ha megérted, mi okozza a kisbabád hasfájását és mi mindennel segíthetsz neki, nem csak az ő diszkomfortját enyhítheted, de az egész család mentális és érzelmi dinamikája rendeződni kezd.


A hasfájás, kólika jelei


Ha a baba napi több órát vigasztalhatatlanul sír, az már elég erős jel. Ráadásul, láthatólag nincs oka, ami a szülőkben – érthető módon – óriási frusztrációt okoz. A csecsemőkori hasfájás tipikus jelei még a feszes, puffadt has, az általában délután/este jelentkező vigasztalhatatlan sírás, a kicsi kezek ökölbe szorítása, kapálódzás, térdek felhúzása a hasra és a gyakori ébredés vagy álmatlan éjszakák. Ezeknek a jeleknek a beazonosítása alapvető fontosságú ahhoz, hogy segíteni tudj a kéthetes hasfájós kisbabádnak.


Így nyugtathatod meg a hasfájós babát


1. Bepólyázás


A pólyázás erős biztonságérzetet kelt az újszülött kisbabában. Bugyoláld be a kisbabádat egy puha takaróba úgy, hogy a fejét szabadon hagyod. Ez a technika emlékezteti őt a méhben töltött nyugodt, biztonságos időszakra, ami megnyugtathatja a kólikás babát, és enyhíthet a hasfájásán is.


2. Masszírozd a hasát!


A gyengéd, de magabiztosan és gyakran végzett hasmasszázs csodákat tud művelni a hasfájós babákkal. Nem csak segíti a bennrekedt gázok távozását, de fejleszti is az emésztőrendszert – és ebben van a megoldás kulcsa! A babák éretlen emésztőrendszerrel jönnek világra, és ha segíted ennek fejlődését, a hasfájós időszak hamarabb elmúlhat.


A hasmasszázs segít megszabadulni a bennrekedt gázoktól és fejleszti az emésztőrendszert.
A hasmasszázs segít megszabadulni a bennrekedt gázoktól és fejleszti az emésztőrendszert.

3. Lábak tornáztatása


A bennrekedt és a végbélig hasmasszázzsal terelt pukik elengedésében a lábtorna lesz segítségedre. Told fel a babád lábát a hasára, tartsd ott néhány másodpercig, majd rázd le, lazítsd el a lábait. Az órajárásával egyező irányú körök és biciklizés szintén segít.


4. Nyugtató hangok


A fehér zaj a méhben hallott hangokra emlékezteti a babát. Ez az ismerős érzet, akárcsak a pólyázás, megnyugtatja a babát, hiszen biztonságérzetet kelt benne. Próbálj ki fehérzaj-készüléket, vagy fehérzaj-applikációt. De van, akinek a porszívó hangja jön be.


5. Hordozás


A baba függőleges helyzetben és testközelben tartása szintén nyugtató, és segíti az emésztését is. Érdemes többféle hordozót kipróbálni, mielőtt megrendeltek egyet, hogy biztosan olyat szerezzetek be, ami a kisbabádnak és neked is kényelmes lesz.

6. Relaxáció


Alapvető fontosságú hasfájós kisbabáknál, hiszen:

  • relaxált állapotban jobban működik az emésztés és fejlődik az emésztő- és idegrendszer,

  • és elernyednek a baba izmai, így könnyebben megszabadul a bennrekedt gázoktól.


Kattints a képre, és tanulj meg mindent a hasfájásról, plusz a leghatékonyabb gyakorlatokat, amelyekkel leghatékonyabban segíthetsz a kisbabádnak!
Kattints a képre, és tanulj meg mindent a hasfájásról, plusz a leghatékonyabb gyakorlatokat, amelyekkel leghatékonyabban segíthetsz a kisbabádnak!

Mikor kérj segítséget?


A hasfájás alapvetően nem ártalmas a baba egészségére nézve, de fontos monitorozni az újszülötted jóllétét. Ha a síráshoz láz, hányás, az evésében vagy alvásában drasztikus változás állt be, esetleg véres vagy zöld a széklete, fordulj a gyerekorvoshoz. Ő segíthet kizárni más egészségügyi okokat, amelyek kapcsolódhatnak ahhoz, hogy egy kéthetes baba hasfájós.


Ha nincsenek ilyen tünetei a kólikás kisbabádnak, és már mindent kipróbáltál, de semmi sem segített, akkor pedig fordulj hozzám. Rengeteg, hozzád hasonló helyzetben lévő szülőnek segítettem már véget vetni a hasfájós időszaknak akár kéthetes, akár 2-3-4 hónapos vagy idősebb babáknál is.


Következtetés


Kéthetes hasfájós babával otthon lenni óriási kihívás, de vannak módszerek, amikkel segíthetsz csökkenteni a diszkomfortérzetét. A fent felsorolt módszerek a pólyázástól a relaxációig, valamint a gyakori és jól kivitelezett hasmasszázs és a nyugodt környezet mind-mind segítenek a hasfájós kisbabádnak, ha ezeket sikerül integrálnod a napjaitokba. Ez pedig több nyugodt és boldog pillanathoz vezethet a te és kisbabád életében.


Tartsd viszont észben, hogy minden csecsemő más, szóval, ami az egyiknél működött, a másiknál nem biztos, hogy beválik (ez szokott lenni a helyzet pl. a hasfájás ellen reklámozott szerekkel). A türelem és a szeretet a kulcs ebben az embert próbáló időszakban, ami a legmagabiztosabb szülőket is elbizonytalanítja. Ha pedig tanácstalan vagy, ne hezitálj szakértői segítséget kérni!

 
 
 

Comments


bottom of page