A baba-mama kötődés alapvető fontosságú a baba fejlődésének szempontjából. Ha a baba és az anya jól kötődnek, a baba nyugodtabb, boldogabb lesz. Hogy lehet ez? És mit értünk azalatt, hogy jól kötődni? Hogy lehet jól kötődni? Hogy alapozzuk meg a jó baba-mama kötődést?
Kötődés szülés előtt és után
Sokan már azelőtt kötődni kezdenek a kisbabájukhoz, hogy megszületne. Egyénileg nagyon változó, hogy ki mennyire. És van, aki semennyire. A babához való kötődést nagyban befolyásolja a mentális egészségünk, a szüleinktől kapott mintánk, saját kötődésí típusunk, a napi stressz-szintünk, az, hogy szorongunk-e a baba érkezését illetően, az, hogy milyen élethelyzetben talált minket az áldott állapot. És a hormonok!
És nincs olyan, hogy valaki rosszabb anya a másiknál amiatt, ha valaki nem érzi a kötődést várandósság alatt vagy rögtön a szülést követően. Mind mások vagyunk, és afontos hogy tudd: attól, hogy nem kötődtél babádhoz, amíg a méhedben volt, vagy nem kezdtél kötődni a szülést követő hetekben, nem vagy rossz anya. A várandósság alatt és szülés után is igazi hormondömping van a szervezetben, ami boríthatja az egész kötődési folyamatot – ezt nem tudjuk befolyásolni.
Hogy alakul ki a kötődés?
A kötődés 5 tényező mentén alakul ki és erősödik:
érintés, bőrkontaktus (ölelés, simogatás, babamasszázs, testközelség),
szemkontaktus,
illat (egymás illatának érzete),
hang (egymás hangjának hallása, egymás megszólítása),
oxitocin (más néven kötődéshormon vagy szeretethormon).
Beszéljünk először az oxitocinról. Ez a hormon termelődik, amikor olyanra nézünk, akit szeretünk. Amikor átölelünk valakit, akit szeretünk. Amikor érezzük az illatát, amikor beszél hozzánk. Amikor megérint minket. Az oxitocin pedig függőségszerű érzést ad, nagyban hozzájárul a szerelem érzésének kialakulásához. Az oxitocintól érezzük, hogy közelebb kerülünk valakihez. Hogy kötődni kezdünk valakihez.
Babamasszázs közben rengeteg oxitocin termelődik. Ilyenkor a babánk szemébe nézünk, érezzük egymás illatát, beszélünk hozzá, ő visszagügyög, halljuk egymást. És ami a legfontosabb: bőrkontaktálunk.
Babamasszázs közben tehát a kötődéserősítésnek mind az 5 eleme egyszerre érvényesül. A szeretetteljes érintés pedig – ami a babamasszázs alapja – a legjobb módja a kötődés erősítésének.
Kötődés erősítése interkacióval
A kötődés 5 eleméből 4 ezt jelenti, hogy interakció van köztünk és a babánk között (az oxitocint kivéve, hiszen az egy hormon). Az interakció a legjobb, amivel kisbabánk fejlődését segíthetjük. Azzal, ha ő jelez (gügyög, mutat stb.), és mi reagálunk hanggal, mimikával, érintéssal, kisbabánknak megtanítjuk, hogy figyelünk rá.
Megtanulja, hogy ő fontos, hogy meghallgatják, hogy válaszra érdemes. Magabiztos, boldog gyerek lesz belőle. Itt jön képbe a válaszkészség is, ami azt jelenti, hogy a baba jelzéseire (nem csak a sírásaira) válaszolunk. A kötődés kialakulásához és erősödéséhez elengedhetetlen az interakció.
Ha szívesen hallanál még erről a témáról, nézd meg ezt a két oktatóvideót:
Vagy gyere, és tanulj velünk babamasszázst a januárban induló online csoportos babamasszázs tanfolyamon! December 22-ig karácsonyi akció keretében 20% kedvezménnyel!*
*fizetéskor írd be a megfelelő mezőbe a KARACSONY21-CSOP-BM kuponkódot, és a rendszer automatikusan levonja a 20% kedvezményt!
Comentários